- Link - Link - Link - Link - Link - Link - Link - Link - Link -

Biografie

29. října 2008 v 18:14 | Vendy |  J. K. Rowling
Počátkem 60. let se ve vlaku, který odjíždí z londýnského nádraží King's Cross, seznámí Joannin budoucí otec, pan Peter Rowling, manažer firmy Rolls-Royce, s paní Anne, laborantkou, napůl Francouzkou a napůl Skotkou. O několik let později se vezmou.
Mladým manželům se v červenci 1965 v porodnici v Chipping Sodbury v Gloucestershiru narodí dcera Joanne Kathleen Rowlingová.
Spisovatelská kariéra byla malé Joanne přímo předurčena. V roce 1971 - v šesti letech - napíše Rowlingová svou první povídku o králíkovi Rabbitovi, který dostane spalničky, a navštíví ho kamarádi zvířátka, mimo jiné i velká včelka Miss Bee.(Rodiště J. K. Rowling)

Téhož roku se její rodina přestěhuje z Yatu do Winterbournu na opačné straně Bristolu, kde si Joanne hraje s mladší sestrou Di a dětmi ze sousedství na kouzelníky a čarodějnice. Mimochodem, nejvíce se kamarádí s Ianem Potterem a jeho sestřičkou Vikky. Ian prý vymýšlel bláznivé nápady - zdobil talíře hlemýždi, prováděl nesmyslné "operace" s kolem své sestry a Joanne a Di učil běhat po čerstvém betoně...
O tři roky později (1974) se rodina stěhuje do Tutshillu ve Walesu nedaleko městečka Chepstow. V nové škole se Rowlingové ani trochu nelíbí. Hodně čte - knížky od E. Nesbitové, Noela Streatfielda, Paula Gallica, Letopisy Narnie od C. S. Lewise a další.
A tajně píše příběh o sedmi začarovaných diamantech.
1976. Joanne navštěvuje základní školu. Jejím nejlepším kamarádem je Sean Harris, který v lecčems připomíná Rona Weasleyho. O poledních přestávkách vykládá svým kamarádkám dlouhé příběhy.
Později na sebe prozradila, že byla nesmělá holčička s brýlemi a "zarputilá malá šprtka". Hermiona je do jisté míry jejím portrétem.
Stává se nadšenou čtenářkou románů Jane Austenové.
V posledním školním roce (1982) ve Wyedean Comrehensive je Rowlingová vyhlášena "vzornou žákyní".
O rok později už na univerzitě v Exeteru studuje francouzštinu a filologii.
Horečně sbírá stará vlastní jména a zeměpisné názvy.
V roce 1985 tráví během studia rok v Paříži jako asistentka učitele
Po škole krátce pracuje jako úřednice pro Amnesty International a bydlí v Claphamu v jižním Londýně (1987).
Během poledních pauz píše v kavárnách. V té době vymyslela děj přinejmenším dvou románů pro dospělé.
1988. V Manchesteru pracuje jako sekretářka. Práce ji moc nebaví a sama sebe označuje za "nejhorší sekretářku všech dob". Při nudných schůzích skicuje další návrhy románů a počítač využívá k přepisování svých příběhů.
Vznik Harry Pottera se může podle autorky vztahovat k roku 1990. Při cestě zpožděným vlakem z Manchesteru do Londýna jí v mysli náhle "vytane" přesná podoba Harryho Pottera a jeho charakteru. Začíná s vymýšlením světa bradavické Školy čar a kouzel. Bohužel s sebou nemá ani tužku ani papír, a tak se snaží vše uchovat v paměti.
Krátce na to ji stihne tragédie: Matka umírá ve věku 45 let na roztroušenou sklerózu.
Šestadvacetiletá Joanne odjíždí do portugalského Oporta, kde učí angličtinu. Odpoledne píše. Vytvořila tu prý deset verzí první kapitoly románu Harry Potter a Kámen mudrců.
V roce 1992 se Joanne provdá za portugalského novináře a televizního zpravodaje. Další rok už spolu čekají dceru. Nazvala ji podle svého idolu, novinářky, autorky a levicové aktivistky Jessiky Mitfordové (1917-1996).
O Vánocích (1993) se rozvádí a vrací se s dítětem do Velké Británie. S poloprázdným kufrem plným papírů popsaných historkami o Harry Potterovi přijíždí do Edinburghu za svou sestrou Di, která studuje práva. Pouhý měsíc po návratu Rowlingové do Anglie pronese předseda vlády John Major v médiích plamennou řeč, v níž se mimo jiné zmíní, že rozvedené matky s dítětem představují pro společnost vážné morální ohrožení.
1994. Počátkem roku vypráví Joanne příběh o Harry Potterovi své sestře, která je jím nadšena. Rowlingová se pohybuje na hranici bídy: Je bez zaměstnání, žije v nevytopené garsonce, není schopna získat pro svou dceru místo ve státních jeslích a na zaplacení soukromé chůvy nemá peníze. Žije z podpory, týdně dostává 69 liber.
Když dcera v kočárku usne, píše v edinburských kavárnách svůj román o Harry Potterovi. "Psala jsem ho opravdu především pro sebe a pro své potěšení," prohlašuje později v rozhovorech.(Rodiště J. K. Rowling)

1995. Celý první román přepsala na starém psacím stroji - a znovu jej musela přepsat, protože na okopírování rukopisu nemá peníze. V knihovně získala seznam literárních agentů a nakladatelů. Své dílo posílá dvěma agenturám a několika nakladatelstvím.


(Současný dům ve Skotsku - blízko jezera Tay)1996. Zatímco čeká na reakce na svůj rukopis, získává místo jako učitelka francouzštiny. Třebaže rukopis o 320 stranách připadá většině nakladatelů dlouhý, literární agent Christopher Little najde pro Harryho Pottera nakladatelství - Bloomsbury.
V únoru 1997 poskytne Rowlingové Nadace Scottish Arts Council nejvýše dotované stipendium pro dětské autory - celých 8000 liber. Rowlingová si koupí počítač, aby se pustila do psaní druhé knihy.
V červnu 1997 V Anglii vychází Harry Potter a Kámen mudrců.
Září 1997. Při aukci rukopisů jsou americká práva prodána v New Yorku za 105 000 dolarů, což je u dětské knihy zcela nevídané. Rowlingová má konečně možnost si za 100 liber koupit lepší šaty, které si obléká při rozhovorech s novináři.
Červenec 1998. V Anglii vychází Harry Potter a Tajemná komnata.
Srpen 1998. Mediální koncern Warner Brothers kupuje merchandisingová práva na Harryho Pottera a vzápětí vytváří trade mark HARRY POTTER.
Červenec 1999. V Anglii vychází Harry Potter a vězeň z Azkabanu.
Knihy o Harry Potterovi se usazují na prvních třech místech prestižního žebříčku bestsellerů deníku The New York Times - jedinečná událost v historii amerického knižního trhu!
Stejná situace se opakuje v Holandsku, Německu, Francii, ve Švédsku a v Norsku. Vlažněji byly romány přijaty ve Finsku, Španělsku a Itálii; v Turecku zaznamenaly jen nepatrný úspěch.
Warner Brothers kupuje filmová práva na první a druhou knihu ze série. Rowlingová si vyhrazuje, aby nešlo o kreslený, nýbrž hraný film, a aby jí byl scénář předložen ke schválení. Klade důraz na dobré filmové ztvárnění famfrpálu a projevuje přání, zda by Hagrida nemohl hrát Robbie Coltrane.


Hračkářský gigant Mattel Inc., známý svými panenkami Barbie, kupuje od Warner Brothers merchandisingová práva, firma Hasbro práva týkající se hraček a stolních her.
V lednu 2000 se Rowlingová dostává na 24. místo žebříčku nejlépe placených osobností světa časopisu Forbes. Před ní je americký basketbalista Michael Jordan, v těsném závěsu za ní pak zpěvačka Cher. Autoři "megabestsellerů" Grisham, Koontz či Crichton si o podobných příjmech mohou nechat jen zdát.
Režisér a scénárista Steve Kloves začíná pracovat na scénáři k filmu Harry Potter.
V únoru 2000 se Harryho Pottera dočkávají i čeští čtenáři. V nakladatelství Albatros vychází Harry Potter a Kámen mudrců.
Březen 2000. Celosvětový prodej prvních tří svazků, které byly již mezitím přeloženy do 35 jazyků, je odhadován na 35 milionů výtisků. V Německu prodeje přesáhly jeden milion kusů.
Červen 2000. Rowlingová je se svým majetkem odhadovaným na necelou jednu miliardu korun považována za třetí nejbohatší ženu ve Velké Británii. Mimojiné vlastní dům v Londýně a ve Skotsku.
Červenec 2000. V Anglii a zároveň i ve Spojených státech vychází Harry Potter a Ohnivý pohár. V USA bylo jen v prodejní síti firmy Barnes & Noble prodáno za první den 100 000 výtisků.
Autorka získává čestný doktorát na univerzitě v Exeteru.


(Druhý dům v Londýně)


V srpnu 2000 jsou dokončeny castingové práce na připravovaném filmu. Režisér Chris Columbus vybral herce pro roli Harryho Pottera - jedenáctiletého Daniela Radcliffa.
Říjen 2000. V nakladatelství Albatros vychází druhá kniha Harry Potter a Tajemná komnata.
Březen 2001. V Anglii vycházejí knihy Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít - oblíbené učebnice Harryho Pottera. Autorka se vzdává honoráře ve prospěch dobročinné organizace Comic Relief.
Rowlingová je pozvána do Buckinghamského paláce na návštěvu královny.
Květen 2001. Celkový náklad knih Harry Potter přesáhl ve světě 100 milionů kusů, z toho jen v Německu vyšlo více než 11 milionů kusů.
U příležitosti veletrhu Svět knihy vychází v češtině třetí kniha Harry Potter a vězeň z Azkabanu
.
Listopad 2001. V češtině vychází čtvrtá kniha Harry Potter a Ohnivý pohár v rekordním startovním nákladu 80 000 kusů. Zároveň vychází v češtině audioverze první knihy Harry Potter a Kámen mudrců.
Na českém trhu se ve velkém objevují trička, karty, cukrovinky a další "hračky" ze světa Harryho Pottera. Potterománie se dostává i k nám.
Prosinec 2001. Rowlingová se ve skotském Aberfeldy provdala za třicetiletého lékaře Neila Murraye.
Knihy ze série Harry Potter byly přeloženy do 47 jazyků a v 200 zemích světa se jich prodalo 123 milionů.
Únor 2002. V Čechách se prodalo půl milionu knih ze série Harry Potter. Audioverze Harry Potter a Kámen mudrců získala zlatou desku za 10 000 prodaných nosičů.
Filmová premiéra Harry Potter a Kámen mudrců v České republice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama