- Link - Link - Link - Link - Link - Link - Link - Link - Link -

Harry Potter a princ dvojí krve: Sex, drogy a rokenrol!

29. října 2008 v 20:54 | Vendy |  Novinky - Princ dvojí krve
HARRY POTTER:
SEX, DROGY A ROKENROL!


VELKOLEPÝ FINÁLNÍ BOJ S VLÁDCEM ZLA UŽ JE ZA DVEŘMI, ŠESTÝ VÝLET DO BRADAVIC VŠAK NEBUDE JENOM NERVYDRÁSAJÍCÍ PŘEHLÍDKOU HRŮZNÝCH BYTOSTÍ A SCÉN, V NICHŽ VOLDEMORT ZAÚTOČÍ NA NÁŠ "MUDLOVSKÝ" SVĚT. JAK SE DOZVÍTE Z NAŠEHO ČLÁNKU, HARRY SI NAJDE ČAS I NA VESELEJŠÍ SCÉNY - A DOKONCE I NA LÁSKU.

TEXT: GABRIELA KUDELOVÁ

Na stránkách knih je dobojováno. Každý pravověrný milovník potterovské ságy už po přečtení Relikvií smrti ví, kdo zvítězí, kdo se s kým ožení a kdo vlastně je nebo není zrádce - ovšem letos na podzim v kině uvidíme teprve šestý, předposlední příběh. Nebojí se snad filmaři, že teď, kdy už nám J. K. Rowlingová na papíře odhalila všechna ta po léta tutlaná tajemství, ztratí Princ dvojí krve na přitažlivosti?
Naopak: slibují nám o to lepší film."To, že už dopředu známe finále, je pro nás požehnání," tvrdí producent David Heyman. "Závěrečné filmy budou díky tomu mnohem provázanější: věci, které bychom jinak vyškrtli, teď necháváme ve scénáři, protože víme, že příště se bohatě zúročí. A naopak můžeme bez obav vyškrtnout méně důležité scény." To ale není zdaleka jediné, na co nás tentokrát lákají do kina. "Oproti vážnému pátému filmu má v sobě šestka víc komedie," tvrdí Daniel Radcliffe, bez kterého už si potterovský fenomén ani neumíme představit. "Vlastně bych řekl, že v Princi dvojí krve je to dokonale vyvážené: zábavné pasáže jsou ještě vtipnější, a temné části jsou nebývale drsné."
Sám režisér David Yates, který natočil i minulý díl, klade velký důraz právě na zábavnější stránku příběhu. "Když jsme dokončili Fénixův řád, říkali jsme si, že příště chceme natočit něco hodně odlišného," vysvětluje Yates. "Řád byl plný puberťáckého vzteku, vzpoury a rozervanosti. Ale teď přišel na řadu sex, drogy a rokenrol... no dobře, tak spíš sex, lektvary a rokenrol." Ne že by se snad škola čar a kouzel v Bradavicích změnila v místo nevázaného veselí - Harry, Ron a Hermiona oslavili šestnácté narozeniny, a hormony řádí víc než kdy dřív. "Ani ten sex tady samozřejmě nenajdete," usmívá se Daniel Radcliffe. "Ale už v knížce toho můžete dost vyčíst v podtextu. Je tu vztahové jiskření, ale i drogové paralely: ve filmu máme dokonce pár momentů, kterým David říká ,naše trainspottingové chvilky´..."
Napínavé scény sice nebudou chybět, vždyť nelítostný lodr Voldemort a jeho nohsledi každým dnem nabírají na síle, děj se ale často točí kolem osobnějších záležitostí, jako když se slavný dospívající čaroděj zakouká do Ronovy mladší sestry Ginny. "Je to komplikované, protože Harry je Ronův kamarád, takže mu připadá, že se ocitl na tenkém ledě," přibližuje Radcliffe pocity kluka, který nechce ztratit nejlepšího přítele. Ten má ovšem svých starostí dost: prožije totiž ztřeštěné vzplanutí ke spolužačce Levanduli Brownové, která ho oslovuje "Lonánku" a muchlá ho při každé příležitosti.

http://blogs.timesunion.com/harrypotter/wp-content/uploads/2007/12/hbp-harry.jpg

Svůj skelný pohled dotáhl k dokonalosti


http://movies.popcrunch.com/wp-content/uploads/2008/03/harry_potter_half_blood_prince.jpg

"Můžeš kreslit, můžeš psát, ale listy netrhat, sakra..."TRABLE S BRUMBÁLEM
Skoro by se mohlo zdát, že se budeme jen usmívat čarodějnickým problémům s láskou a sem tam na nás vybafne nějaká ošklivá potvora. Harry ovšem bude trávit víc času než kdy dřív i s bradavickým ředitelem Brubmálem, který ho teď musí připravit na rozhodující bitvu s Voldemortem. Profesor ho začne zasvěcovat do záhadné minulosti Pána zla: ten se přitom v šestce neobjeví v mrazivé podobě Ralpha Fiennese, ale teprve jako kluk, kterého si shodou okolností zahrál Fiennesův skutečný synovec.
Brumbál s Harrym se totiž prostřednictvím magické nádoby zvané myslánka vydají na cestu po dávných vzpomínkách různých lidí. Režisér nás ovšem upozorňuje, že na plátně si efektních výletů proti proudu času neužijeme tolik jako v knize: "Každý flashback vás vlastně vyhodí z příběhu, takže jsme je omezili. Ale pořád nám tam zůstaly parádní situace." O spád vyprávění se postará i zkušený scénárista celé ságy Steve Kloves - ten zatím chyběl pouze v minulém dílu, a právě jeho absence do značné míry zapříčinila, že se v kině cítili zmatení znelci předlohy i nepoučení diváci. S Klovesovou prací na šestce je spojená i Rowlingová, která měla jedinou výhradu: když ve scénáři našla narážku na Brumbálovu dávnou lásku - čarodějku, připsala na okraj stránky stručnou poznámku: "Brumbál je gay."
Tohle šokantní odhalení se sice okamžitě objevilo na titulních stránkách novin, na film nicméně nebude mít žádný vliv. "Michael Gambon bude hrát Brumbála stejně, jako to dělá už od třetího filmu," říká režisér. "Brumbál je báječná postava - je šarmantní, moudrý, silný, má smysl pro humor a baví ho pletení... Sexualita je jenom jedním střípkem ve velké mozaice." Sám herec se vzniklou aférou tiše bavil. "Občas pak ze srandy přehrával, ale jedině mimo kamery," vzpomíná s úsměvem Daniel Radcliffe. "Ovšem když jsme točili scénu, kdy líčí, jak moc se mu líbí pletací vzory, dost si to užíval."


ČARODĚJNÍ DEBUTANTI
Jako každý rok přibude také letos do učitelského sboru pozoruhodná posila - tentokrát jde o samolibého Horacia Křiklana, který bude studentům dávat lekce lektvarů. Obtloustlého profesora s mrožím knírem hraje Jim Broadbent, kterého známe jako tátu Bridget Jonesové nebo šéfa Moulin Rouge. "Většinu času to bude legrační figurka, potom ale ukáže i svou stinnou stránku," líčí Radcliffe. Křiklan si totiž potrpí na studenty s velkou budoucností - a takovým býval i Voldemort. "Křiklana vytáhnou z důchodu zpátky do školy právě kvůli tajemství, které Brumbál a Harry potřebují znát v bitvě s Voldemortem," poukazuje Broadbent na fakt, že učitel mladému Pánovi zla kdysi lehkovážně prozradil cosi velmi, velmi důležitého.
Dalším přírůstkem bude matka blonďatého záškodníka Draca Malfoye, která by pro syna udělala cokoli - chladná kráska bude mít tvář Helen McCrory, kterou jsme viděli jako manželku Tonyho Blaira v dramatu Královna. Hrát měla už v páté potterovce Voldemortovu přisluhovačku Bellatrix, ale otěhotněla. "Teď hraju Narcissu Malfoy - ale kdybych vám prozradila byť jen to, co jsem měla na sobě, musela bych vás asi zabít."


HRŮZA NA PLÁTNĚ
I když některé knižní příhody i postavy z děje vypadly, jako učitelka jasnovidectví, kterou minule hrála Emma Thompson, pár nových scén naopak přibude. Jako hned úvod filmu: "Začneme velkým Voldemortovým útokem na náš svět," prozrazuje režisér. "Necháme zřídit jednu slavnou londýnskou památku!" Další temnou scénu potom filmaři zasadili do příbytku Weasleyových, na který zaútočí Voldemortova sebranka Smrtijedů.
Proč se vlastně odchylovat od knihy? Rowlingová do ní totiž vložila množství drobných zmínek o tom, jak za hradbami Bradavic vládne strach: "Lidi si třeba jen čtou noviny a říkají si, koho dnes zase zavraždili, nebo si rodiče odvezou dítě ze školy, protože už tam podle nich není bezpečno," říká producent David Barron. "Ale ve filmu musíme ohrožení i ukázat a připomenout, že svět už není bezpečné místo - ani ve Weasleyovic Doupěti, které platilo za spolehlivý azyl."
Když režisér Yates tvrdí, že chvílemi se budeme u Prince dvojí krve i bát, neblafuje. Vrcholem filmu bude scéna v jeskyni, kam se vydává Harry s Brumbálem pro kouzly chráněný artefakt, baz kterého nemají šanci Voldemorta porazit. "Čekal jsem spíš digitální triky, ale oni tu obrovskou jeskyni vážně postavili," říká Radcliffe, kterého tady čeká jízda na vratké loďce - a hlavně boj s tlupou oživlých mrtvol. Tyhle přízraky prý působí snad ještě odporněji než obvyklé hororové zombie. "Jsou děsivé. Připomněly mi lidi z hrobů v koncentračních táborech, vypadají jako vychrtlá těla, která se vám přímo rozpadají před očima. A mezi neživými bude i malé dítě... Jsou to ta nejhrůznější stvoření, jaká jsme zatím v potterovkách měli."


ČEKÁNÍ NA PRINCE
Jsme vážně zvědaví, jk se režisérovi povede v jediném filmu namíchat zábavné vztahové peripetie se skoky do Voldemortova mládí i hororovými výjevy, ve kterých se na Harryho sápou bytosti podobné mrtvolám. Všichni herci si sice Davida Yatese nemohou vynachválit a producenti mu neváhali svěřit také závěrečnou, dvojdílnou potterovku - my jsme však po rozpačitém Fénixově řádu přece jenom opatrnější.
A doufáme, že "sex, drogy a rokenrol" či přesněji "polibky, lektvary a famfrpál" opravdu nezůstanou ve stínu vážnější dějové linie. Tohle je totiž ta poslední chvíle, kdy se ještě můžeme s Harrym a spol. alespoň místy nevázaně bavit. Pak už přijde velké finále - a jestli bude stejně intenzivní, temné a osudové jako v knižní předloze, budeme za odlehčenější šestý díl ještě hodně vděční.


Film Harry Potter a Princ dvojí krve má premiéru 27. listopadu 2008.


http://farm4.static.flickr.com/3100/2636442433_3489bffe97.jpg?v=0

Harrymu dochází, že život není peříčko


http://farm4.static.flickr.com/3142/2637266410_f930d57bea.jpg?v=0

Přesně takové nosí Elton John


http://farm4.static.flickr.com/3092/2637267344_86dfaeff10.jpg?v=0

Malfoyi, proč tě holky nechtějí?


http://farm4.static.flickr.com/3055/2637267402_fe27ae2989.jpg?v=0

Schody už dávají Brumbálovi zabrat
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 erhjbk erhjbk | E-mail | 8. prosince 2010 v 14:17 | Reagovat

ncbcjsbcjecjecklwcnklwenkckehjzbchwegnchjwecbuwrhbvjkbhvjehvjdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

dobry

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama